Wizualizacja
panel sterujący CDP

 
Panel CDP to sterownik BACnet wykonany w formie konsoli operatorskiej wyposażonej w klawiaturę membranową. Sterownik posiada 42 komplety przycisków sterujących monostabilnych wyposażonych w sygnalizację LED oraz dodatkowe 32 diody LED do zwizualizowania stanów elementów automatyki nie związanych z przyciskami. Stan poszczególnych elementów sterownika, przycisków i diod sygnalizacyjnych jest przedstawiony w środowisku BACnet jako wejścia i wyjścia cyfrowe ( obiekty typu BI oraz MO ). Naciśnięcie przycisku na klawiaturze sterownika powoduje zmianę wartości obiektu BI oraz automatyczne mruganie odpowiedniej diody LED, a zmianę koloru świecenie sygnalizacji sterowania uzyskujemy przez zmianę wartości odpowiedniego obiektu MO.
Wraz z powszechnym stosowaniem systemów zarządzania BMS coraz częściej się zdąża że osoby które obsługują takie rozwiązania nie posiadają wiedzy dotyczącej funkcjonowania systemów komputerowych, lub ich zakres kompetencji ogranicza się tylko do małego fragmentu działania systemu BMS. W takim przypadku w miejsce stacji graficznej z pełną wizualizacją wystarczy panel sterowniczy CDP z ograniczonym dostępem do wybranych funkcji sterowniczych. Nasze rozwiązanie może znaleźć zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba szybkiego sterowania ręcznego i prostej wizualizacji wykonanych operacji np. sterowanie oświetleniem, sterowanie elementami wykonawczymi kontroli dostępu, sterowanie systemami zabezpieczeń i systemami monitoringu wizyjnego oraz sterowanie pracą układów wentylacyjnych. Wartości zmiennych odnoszących się do przycisków i elementów sygnalizacyjnych sterownika CDP  są ustalane w programach uruchomianych na sterownikach BACnet zarządzających poszczególnymi układami automatyki. W takim przypadku w uruchomionych programach na sterowniku są realizowane odniesienia do wartości zmiennych BI na panelu sterowniczym CDP, w praktyce stan sterowań z panelu sterującego jest traktowany, jak sterowania ręczne danego układu. W podobny sposób jest uzyskiwana informacja zwrotna w postaci zmiany koloru świecenia diody LED, zmiana wartości obiektu MO w programie na sterowniku aplikacyjnym będzie skutkowała zmianą koloru świecenia diody.

 

Opisy oraz symbole graficzne poszczególnych przycisków i diod sygnalizacyjnych są wykonywane indywidualnie dla każdej klawiatury oddzielnie.  Klawiatura może zostać przygotowana w postaci konsoli operatorskiej  lub klawiatury do zabudowanej w  stołach operatorskich. Dodatkowo każdy sterownik jest wyposażony w stacyjkę, od której stanu uzależniona jest możliwość wykonywania sterowań z klawiatury.