IPID

Centrala sterowania oddymianiemSterownik fsg

Sterownik FSG został certyfikowany jako Centrala Sterowania Oddymianiem, może sterować i monitorować cyfrowo klapy pożarowe odcinające ze sprężyną zwrotną oraz klapy pożarowe odcinające kondensatorowe. Z wykorzystaniem wyjść przekaźnikowych i wejść parametrycznych może sterować i monitorować urządzenia automatyki pożarowej, między innymi klapy pożarowe dymowe, wentylatory oddymiające, wentylatory strumieniowe, klapy i okna oddymiające, kurtyny i drzwi pożarowe.

Główną cechą sterownika FSG jest możliwość jego nieograniczonej integracji z rozwiązaniami innych producentów. Komunikacja pomiędzy sterownikami pracującymi w sieci oraz pomiędzy sterownikiem a zewnętrznymi systemami opiera się o standardy BACnet.  Dodatkowo w urządzeniu zostały zaimplementowane, popularne w automatyce budynkowej protokół Modbus, protokół komunikacji cyfrowej siłowników i czujników Belimo MP-Bus oraz protokół do obsługi komunikacji cyfrowej klap odcinających kondensatorowych FDBus.

Na rynku są dostępne dwa rozwiązania realizujące komunikację cyfrową pomiędzy siłownikiem klapy odcinającej a systemem sterującym, protokół MP-BUS firmy Belimo oraz protokół FDBus. Centrala Sterowania Oddymianiem FSG została wyposażony w dwie magistrale komunikacyjne pozwalające na podłączenie do urządzenia 16 siłowników klap odcinających Belimo z komunikacją cyfrową MP-Bus lub 16 siłowników analogowych wyposażonych w zasilacze z komunikacją cyfrową MP-Bus. Dodatkowo sterownik FSG przez moduł ekspandera może komunikować się cyfrowo z 30 siłownikami kondensatorowymi klap odcinających w komunikacji FDBus.

Sterownik wykonuje zaprogramowane algorytmy sterujące na podstawie sygnałów z zewnętrznych urządzeń kontrolnych, w przypadku pracy sieciowej sterownika możemy realizować algorytmy sterujące pomiędzy poszczególnymi sterownikami. Dodatkowo w sterowniku została zaimplementowana funkcjonalność badania ciągłości linii sterującej pracą napędów elektromechanicznych i trzymaczy elektromagnetycznych.

Topologia sieci systemu FSG łączy w sobie cechy  systemów pożarowych  i układów automatyki budynkowej. Komunikacja pomiędzy sterownikami FSG opiera się na protokole BACnet Ring, gdzie w jednej sieci mogą pracować 32 sterownik FSG połączone w pętli. Podobnie, jak to ma miejsce w układach automatyki budynkowej wszystkie sterowniki są równorzędne i na każdym znajduje się program dotyczący samodzielnej pracy danego sterownika. Informacja o pożarze oraz miejscu jego powstania jest wprowadzana na wejścia parametryczne dowolnego sterownika, dalej w sieci informacja jest rozgłaszana do wszystkich sterowników, które następnie wykonują programy zgodne ze scenariuszem pożarowym. Dodatkowo jeden sterownik w sieci jest wyposażony w moduł Ethernet i pełni rolę routera BACnet IP do układów automatyki budynkowej i programów wizualizacyjnych BMS.  Stany poszczególnych wejść parametrycznych i wyjść przekaźnikowych oraz informację z cyfrowych siłowników klap odcinającej są widziane w sieci BACnet jako odpowiednie obiekty. Takie rozwiązanie pozwala w prosty sposób wizualizować w systemach BMS stan poszczególnych urządzeń oraz uzależniać programowo sterowniki automatyki budynkowej od systemów sterowania pożarowego.

 

Biurowiec IPID

W związku z realizacją projektu „Rozwój przedsiębiorstwa poprzez stworzenie nowego obiektu przystosowanego do wytwarzania pomp ciepła” przystąpiliśmy do wyłonienia generalnego wykonawcy usług budowlanych.

Czytaj więcej

Securex 2014

Z przyjemnością informujemy, że dzieki uprzejmości naszego partnera firmy DRAFTEL będziemy mieli możliwość zaprezentowania naszych produktów  na międzynarodowych targach zabezpieczeń Securex, które odbędą się 8-11 kwietnia 2014 w Poznaniu. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska firmy DRAFTEL (pawilon 8, stoisko 5)

Czytaj więcej

Integracja automatyki pożarowej i budynkowej.

W grudniowym numerze Ochrona Mienia i Informacji ukazał się artykuł naszego partnera handlowego firmy Draftel, na temat integracji automatyki pożarowej i automatyki budynkowej z wykorzystaniem sterownika FSG. Zapraszamy do lektury.
Czytaj więcej