Integracja automatyki pożarowej i budynkowej.
Centrala Sterowania Oddymianiem FSG
Integracja „bez potencjału”
Obecnie integracja pomiędzy systemami pożarowymi i automatyką budynkową ogranicza się do wymaganego przepisami minimum tzn. wyłączenia układów wentylacji mechanicznej (centrale wentylacyjne, wentylatory, pompy ciepła etc.) w chwili wystąpienia alarmu pożarowego.
Wyłączenie pożarowe układów automatyki budynku najczęściej jest realizowane przez liniowe moduły systemów pożarowych, które elektrycznie wyłączają dany obwód z pominięciem sterownika zarządzającego. W takim przypadku dochodzi do wyłączenia pracy układu technologicznego bez przekazania informacji do układów automatyki budynkowej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa pożarowego wszystko zostało wykonane poprawnie i cel został osiągnięty. Jednak w takim przypadku został zachwiany proces technologiczny całego układu i niejednokrotnie może dojść do uszkodzenia urządzeń lub instalacji. Żeby zapobiec takiej sytuacji dokonuje się równocześnie wysterowania obwodów elektrycznych i przekazanie informacji o pożarze do układów automatyki. W większości przypadków jest to możliwe przez połączenie bezpotencjałowe wyjść w modułach liniowych central pożarowych z wejściami w sterownikach automatyki budynkowej. Taka metoda integracji pomiędzy systemami jest akceptowalna w przypadku małej ilości urządzeń, jednak w przypadku monitoringu klap odcinających, których na obiektach nierzadko jest kilkaset, sytuacja się znacznie komplikuje.
Jeżeli na obiekcie pojawia się jakakolwiek forma integracji to najczęściej jest realizowana w bardzo ograniczonym zakresie przez połączenie bezpotencjałowe pomiędzy systemami. Połączenia tego typu pozwalają na przesłanie ograniczonej ilości informacji generując duże koszty dodatkowych urządzeń, modułów sterujących po stronie systemu sygnalizacji pożaru oraz sterowników po stronie układów automatyki budynkowej. Należy również zwrócić uwagę, że graniczne obciążenie linii central pożarowych modułami sterującymi wpływa niekorzystanie na czasy przekazywanie informacji z centrali do modułów wykonawczych.
Sterownik FSG
BACnet
Topologia sieci systemu FSG łączy w sobie cechy systemów pożarowych i układów automatyki budynkowej. Komunikacja pomiędzy sterownikami FSG opiera się na protokole BACnet Ring gdzie w jednej sieci mogą pracować 32 sterownik FSG połączone w pętli. Podobnie jak to ma miejsce w układach automatyki budynkowej wszystkie sterowniki są równorzędne i na każdym znajduje się program dotyczący samodzielnej pracy danego sterownika. Informacja o pożarze oraz miejscu jego powstania jest wprowadzana na wejścia parametryczne dowolnego sterownika, dalej w sieci informacja jest rozgłaszana do wszystkich sterowników które następnie wykonują programy zgodne ze scenariuszem pożarowym. Dodatkowo jeden sterownik w sieci jest wyposażony w moduł Ethernet i pełni rolę routera BACnet IP do układów automatyki budynkowej i programów wizualizacyjnych BMS. Stany poszczególnych wejść parametrycznych i wyjść przekaźnikowych oraz informację z cyfrowych siłowników MP-BUS klap odcinającej są widziane w sieci BACnet jako odpowiednie obiekty. Takie rozwiązanie pozwala w prosty sposób wizualizować w systemach BMS stan poszczególnych urządzeń oraz uzależniać programowo sterowniki automatyki budynkowej od systemów sterowania pożarowego.
MP-BUS
Sterownik FSG został wyposażony w dwie magistrale komunikacyjne pozwalające na podłączenie do sterownika 16 siłowników klap odcinających wyposażonych w zasilacze cyfrowe lub analogowe MP-BUS. Komunikacja cyfrowa pomiędzy sterownikiem FSG a zasilaczem siłownika umożliwia sterowanie i monitorowanie stanu klapy (zamknięta/ otwarta) a w przypadku siłowników cyfrowych dodatkowo kąta otwarcia klapy, przeciążenia układu napędowego, temperatury w kanale wentylacyjnym oraz stanu zadymienia kanału. Zastosowanie sterowania cyfrowego siłowników klap odcinających pozwala na realizację dowolnych scenariuszy pożarowych, daje możliwość monitorowania i testowania każdego siłownika w trybie automatycznym i ręcznym oraz znacząco zwiększa trwałość klapy odcinającej.
Instalacja na kanałach wentylacyjnych klap pożarowych odcinających z komunikacją MP-BUS pozwala na optymalizacje kosztów wykonania okablowania oraz znacznie przyspiesza proces instalacyjny. Połączenie pomiędzy sterownikiem a kolejnym siłownikiem jest wykonywane przewodem YnTKSY 1x2x0,8 ekw układanym w trasach kablowych bez odporności ogniowej. Każda klapa jest niezależnie zasilana napięciem 230 V AC doprowadzonym z lokalnej rozdzielnicy elektrycznej bez potrzeby podtrzymania napięcia zasilaczami pożarowymi. Wydzielenie systemu sterowania klapami odcinającymi z instalacji sygnalizacji pożaru znacząco ułatwia proces projektowania a na etapie instalacji skraca czas uruchomienia, uniezależniając prowadzone prace od wykonania instalacji sygnalizacji pożaru. Zastosowanie tego typu rozwiązania usprawnia proces uruchamiania klap pożarowych realizowany przez branże wentylacyjną, informując o usterkach i przeciążeniach montowanych klap.
Modbus
Piotr Bojanek
Właściciel firmy DRAFTEL S.C.
Integracja automatyki pożarowej i budynkowej Ochorna Mienia i Informacji (6/2013(111))
Biurowiec IPID
W związku z realizacją projektu „Rozwój przedsiębiorstwa poprzez stworzenie nowego obiektu przystosowanego do wytwarzania pomp ciepła” przystąpiliśmy do wyłonienia generalnego wykonawcy usług budowlanych.
Czytaj więcejSecurex 2014
Z przyjemnością informujemy, że dzieki uprzejmości naszego partnera firmy DRAFTEL będziemy mieli możliwość zaprezentowania naszych produktów na międzynarodowych targach zabezpieczeń Securex, które odbędą się 8-11 kwietnia 2014 w Poznaniu. Zapraszamy do odwiedzenia stoiska firmy DRAFTEL (pawilon 8, stoisko 5)
Czytaj więcej